Pereiti prie pagrindinio turinio
EMT Blog
Naujienų straipsnis2020 m. gruodžio 31 d.

Lengvesnis perėjimas iš auditorijos į darbovietę: tarpinis variantas – stažuočių programa

Translation internship LT

Universiteto baigimas tėra vieno etapo pabaiga. Jis atveria duris į  naują horizontą, kuriame kyla rūpesčių ir klausimų dėl tolesnės profesinės karjeros. Ar pakankamai išmokau per visą savo studijų laiką? Ar jau esu pasirengusi darbo rinkai? Metams bėgant, šiuos dalykus vertinu kiek kitaip – jau ne kaip neseniai Alkalos universiteto (Ispanija) Europos tarpkultūrinės komunikacijos, vertimo žodžiu ir raštu viešųjų paslaugų srityje magistrantūros studijas baigusi studentė, o kaip universiteto darbuotoja. Dabar mane domina, kaip universitetai gali palengvinti studentų integraciją į būsimas darbovietes.

Viešųjų paslaugų srities vertėjų raštu ir žodžiu darbo rinka keičiasi kartu su ekonomine, politine ir socialine situacija, tad neišvengiamai reikia įvairiapusiškų specialistų, turinčių universalių įgūdžių ir gebančių puikiai prisitaikyti prie nuolat kintančių aplinkybių. Naujausias šio teiginio įrodymas – COVID-19 sveikatos krizė, kuri pakeitė visus mums pažįstamo pasaulio sektorius. Universitetai, kaip žinių lobynas, turi reaguoti į socialinius poreikius. Taigi, rengiant mokymo ir švietimo programas reikėtų atsižvelgti į sektoriaus, kuriame dirbs būsimieji absolventai, poreikius ir reikalavimus tiek šalyje, tiek už jos ribų. Visgi perėjimas iš auditorijos į darbovietę gali būti sudėtingas, jei yra neatitikimų tarp studijas baigusių studentų gebėjimų ir profesinio sektoriaus. Viena pirmųjų galimybių studentams susidurti su realiuoju pasauliu yra universiteto praktikos programos, kuriose jie per paskaitas įgytas žinias pritaiko įvairioje profesinėje veikloje.

Daugiau nei dešimtmetį Alkalos universitete dėstoma magistrantūros programa, kurios paskirtis – rengti būsimuosius vertėjus raštu ir žodžiu administracinėje, teisinėje, sveikatos ir švietimo srityse. Jie padės palaikyti kalbinius ir kultūrinius ryšius tarp viešųjų paslaugų teikėjų ir vartotojų. Norėdami baigti studijas, studentai turi atlikti praktiką įvairiuose centruose ir institucijose (vertimų biuruose, nevyriausybinėse organizacijose, universitetuose, ligoninėse, teismuose, klinikose ar mokyklose), kur jie įgyja galimybę palaipsniui susipažinti su priimančiųjų įstaigų vidaus veikla ir išbandyti savo įgūdžius, nuolat padedami praktikai vadovaujančio mentoriaus. Stažuotės, kuriose susikerta universitetų ir profesinio sektoriaus keliai, yra ideali vieta skatinti viziją, kad mokymasis ir įsidarbinimo galimybės gali papildyti vienas kitą.

Taigi, patikimi stažuočių centrai atlieka svarbų ugdymo vaidmenį. Jie gali suteikti universitetams informacijos apie savo poreikius ir lūkesčius. Tuo vadovaudamiesi universitetai gali įtraukti į pirmosios ir antrosios pakopų ar tęstinių studijų programas naujausias žinias, kad studentai įgytų darbo specifiką atitinkančių įgūdžių. Sužinoti apie potencialių darbdavių poreikius galima atliekant apklausas ir rengiant informacines dienas. Vis dėlto, tobulėjant socialiniams tinklams, internetinė platforma galėtų būti geresnė išeitis (arba, kodėl gi ne programėlė „Tinder“, tik skirta darbams?). Kiekvienas centras užpildytų formą – joje pateiktų pagrindines savo darbo veiklos charakteristikas, kriterijus, kuriais vadovaujasi įdarbindamas darbuotojus, arba nurodytų savybes, kuriomis turėtų pasižymėti jų darbuotojai. Aiškus šių punktų apibūdinimas padėtų į darbą priimti absolventus, kurie atitinka realius profesijos poreikius. Pavyzdžiui, populiarėjant nuotoliniam vertimui žodžiu arba esant poreikiui turėti bazinių teksto ir vaizdo redagavimo bei maketavimo žinių, vertimo sektoriuje reikia specialių mokymų. Jie į mūsų magistrantūros programą buvo įtraukti kaip pasirenkamieji seminarai. Žinoma, universitetai ir darbdaviai nėra vieninteliai subjektai, kurių balsas turėtų būti išgirstas. Nepriklausomai nuo universiteto programos, anksčiau studijas baigę absolventai labai vertingų pamokų apie kompetencijas ir įgūdžius gavo auditorinėse paskaitose ir visa tai sėkmingai panaudojo atlikdami praktiką ir dabartiniuose savo darbuose.

Trumpai tariant, stažuočių programos yra svarbus perėjimo iš auditorijos į darbovietę etapas, su kuriuo neišvengiamai susidurs visi studentai. Mes, tarpinė grandis tarp teorijos ir praktikos, atsiduriame situacijoje, kurią reikia išnaudoti, kad, viena vertus, į mokymo programas, atitinkančias darbdavių poreikius, būtų įtrauktos realios naujausios žinios, kita vertus, kad būtų parengiami kompetentingi, darbui pasiruošę specialistai, žinantys, kaip įveikti praktinius darbo rinkos iššūkius. Mūsų pareiga – sukurti erdvę, kurioje būtų išgirstamos visos su vertimu raštu ir žodžiu (viešųjų paslaugų srityje) susijusios pusės. Darbdaviai turi įvardyti priimamų studentų gebėjimų spragas, o universitetai – ne tik padėti studentams įgyti patirties, bet ir atsižvelgti į jų pasiūlymus, kad patobulintų mokymosi programą ateities kartoms. Visų šių balsų sinergija gali padėti gerinti mūsų darbą.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2020 m. gruodžio 31 d.
Language
bulgarų kalbanyderlandų kalbaanglų kalbaprancūzų kalbalietuvių kalba
EMT Category
Professional experience/employability